יום שני 06 יולי 2020

 

תוכנית הגיינה למדגרה וביצי דגירה

 

 

BioSentry
ביוסנטרי                                

הדרכה לחיטוי ביצים (תרגום מאנגלית)


מידע לגבי החומרים המומלצים לשימוש

בחלק הזה מופיע תיאור קצר של כל הכימיקלים המוזכרים בחוברת הזאת, כולל תויות ודפי מידע לגבי המוצרים. התויות ודפי המידע מופיעים בסדר אותיות הא'-ב'.

1)
המוצרים העיקריים ומטרתם

BioSentry 904- חומר חיטוי בעל השפעה נשארת. יחיד במינו ו-quaternary לשימוש ע"י ערפול בחדרים, מדגרות, משאיות לביצים ולמטרות שימוש ספציפיות אחרות. החומר מומלץ לשימוש בשילוב עם H BIOX לטיפול בביצי דגירה. מתאים לשימוש עם RCL, HI-Klor Egg Wash, EZ Kleen, Liquid Egg Wash 101 ועם DBC-A Egg Wash.

Biosentry Antifoam B - תחליב סיליקון מתוחלב, בדרגת מזון ואן-יוני. את החומר ניתן להוסיף לתמיסות לביצים ולתמיסות שטיפות אחרות. החומר מדכא מיד קצף. כשהשימוש נעשה לפי ההוראות, החומר הינו בטוח לשימוש בתמיסות לשטיפת ביצים.

Biosentry ATW Tray Wash - החומר הינו מבוסס על חומצה ומיועד לרחיצת מגשים או לשטיפה חומצתית למגשים במדגרות. החומר הינו גם יעיל להורדת אבנית ממכונות לשטיפת ביצים כפי שמוסבר בחוברת.

Bactran Antiseptic Hand Soap- החומר הזה לניקוי ידיים מומלץ לשימוש במדגרה ובחדרי ביצים במשק כדי להפחית חידקים מהידיים בכל עת שמטפלים בביצים. ניתן להשתמש בחומר גם יחד עם SAFE Hand Sanitizer לחיטוי מושלם יותר של הידיים.

BIOX H (35% hydrogen peroxide) – המוצר הזה הינו חומר מיוחד בעל פטנט למדגרות וביצי דגירה. הוא פחות קורוסיבי מאשר דרגות אחרות של פרוקסיד ולא חוסם את נקבוביות הביצים. ניתן להשתמש בו לבד או בשילוב עם RCL, 904 או BioQuat 20.

Biosentry Briteall – מוצר חומצתי יבש להורדת אבנית מציוד לשטיפת ביצים.

Biosentry DBC-A Egg Wash– חומר ניקוי וחיטוי מרוכז וכלורידי.DBC-A משיג תוצאות מצוינות בניקוי ביצי דגירה מכל הסוגים מבלי להשאיר פסים ובלי לפגוע בעור העליון יותר מדי.

Biosentry EZ Kleen – חומר ניקוי חזק לניקוי וטיהור של חדרים מלוכלכים ומשאיות ביצים. ניתן לשימוש ביחד עם חומרי החיטוי 904, PFD-6 ו-BioQuat 20 ובחומר RCL.

BioSentry HI-Klor Egg Wash– חומר לרחיצת ביצים בדרגת PH מתונה עם תכולת כלור גבוהה. החומר מומלץ במיוחד למכונות Surepip, MS Technologies ו-Kuhl לשטיפת ביצי דגירה בעלות מהירות גבוהה ובשימוש חוזר של המים.

Biosentry Iodline Disinfectant- חומר ניקוי/חיטוי בעל פעילות מהירה לניקוי וחיטוי של צנרת שתיה. החומר מתאים מאוד לניקוי ידני של שקתות. ניתן לשלב אותו עם 6-PFD וב-BioQuat. החומר מתאים גם לניקוי ציוד או חצרות משק כשלאחר מכן ניתן להשתמש לחיטוי סופי ב-6-PFD, BioQuat או ב-904.

Biosentry Kwik Strip– החומר הזה הינו חומר ניקוי חומצתי בעל קצף חזק. הוא מתאים גם להסרת אבנית עקשנית ומשקעים מינרלים על משטחים ומכיל חומצה hydrochloric. יש להשתמש בו רק לבעיות ספציפיות עם משקעים של אבנית, מינרלים או ברזל. Kwik Strip מקציף.

Biosentry Liquid Egg Wash 101– הינו חומר נוזלי מרוכז ללא קצף לרחיצת ביצים לשימוש ע"י מכונות. הרחיצה האלקלית והכלור ידית של הביצים לא רק מנקה את קליפת הביצה אלא יכולה לשמש גם ביעילות רבה להורדת העור העליון.

Biosentry PFD-6 - חומר חיטוי כללי מרוכז מאוד לשימוש בחדרי ביצים, משאיות ביצים, כלי רכב במשק ולאמבטיות לניקוי מגפיים. מתאים לרוב המשטחים הצבועים.

Biosentry Bio-Quat 20 - חומר חיטוי ללא ריח לחיטוי קליפות ביצים ושקתות לעופות. החומר אינו חומר ניקוי ויש להשתמש בו רק למשטחים שנוקו בחומר ניקוי מתאים כמו למשל EZ Kleen, Liquid Egg Wash 101, RCL, HI-Klor Egg Wash או DBC-A Egg Wash.

Biosrntry RCL – חומר ניקוי בסיסי, יעיל בדרגה גבוהה ו-quaternary מתאים לטיפול בביצי דגירה של תרנגול-הודו, עופות ויענים ולציוד לטיפול ביצים. כשהביצים מנוקים ב-RCL, אין צורך בטיפולים לחיטוי קליפת הביצה.

SAFE Hand Sanitizer– הינו חומר חיטוי לידיים המתייבש במהירות. החומר מתייבש ומחטא את הידיים תוך 30 שניות. ניתן להשיג אותו בבקבוק גמיש של OZ 4 או בדיספנסר של ml 800 שניתן להתקין בקיר. החומר מתאים לשימוש בבתי תרנגולות לפני שאוספים את הביצים ואחרי אסיפת ביצי קרקע וציפורים מתות. החיטוי נעשה ללא מים, החומר הינו חומר חיטוי לידיים ולא חומר ניקוי. ניתן להשתמש בחומר גם לחיטוי כפפות חד פעמיות ע"י כך ניתן לחסוך זמן וכסף. במקום להחליף כפפות, אפשר לחטא אותם ב-SAFE בזמן שלובשים אותם.


ביוסנטרי – הדרכה לחיטוי ביצים

ביוסנטרי הכין את חוברת ההדרכה המוגש כדי לסייע בבחירה ובפיתוח של תוכנית יעילה לשטיפה וחיטוי ביצים. מוצרים ותוכניות מתוארים בסוגים שונים של מערכות לשטיפת ביצים, להתזה על ביצי דגירה ולשימור תמיסות אנטיביוטיות לטבילה.המוצרים והשיטות המתוארים מתאימים לתרנגולי הודו, עופות, ברווזים, אווזים, שלוים ולסוגים דומים של ביצי דגירה.

חוברת ההדרכה מחולקת לשני חלקים עיקריים:

חלק מס' 1 הינו חלק עם מידע כללי שבו מתוארים חמישה נושאים: אנטומיה ופיזיולוגיה של ביצי דגירה, ניהול המשק, חדרים ומערכות קירור לביצי משק, טיפול בביצים ומידע כללי לגבי שטיפה וחיטוי ביצים.

חלק מס' 2 הינו חלק עם מידע לגבי השימוש. בחלק זה מתואר השימוש בחומרים ופעולות השטיפה והחיטוי השונים. בחירת החומר תלויה יותר בסוג פעולת השטיפה ובשיטת השימוש מאשר בסוג הביצים המטופלות.

התוכנית הזאת הינה תוצאה של יותר מ-40 שנות מחקר, פיתוח ונסיון בשטח. ביוסנטרי הינה החברה המובילה במחקר ופיתוח טכני בחיטוי בענף העופות. מימון וביצוע ממושך של הערכות מחקר ושטח מאפשרים לביוסנטרי להעריך ולעדכן ברציפות את התוכנית שלה, וזה מיד עם פיתוח מידע חדש ולפי שינוי הצרכים בשוק.

בטיחות הינה הדבר הכי חשוב אצל ביוסנטרי. המשתמש מוזהר, לא לערבב כימיקלים ולא לשלב תוכניות כימיות. יש להשתמש בחומרים בהתאם להוראות בתוית ולפי ההדרכה בחוברת לפניך. לכל מוצר של ביוסנטרי ניתן להשיג דף טכני (MSDS (Material Safety Data Sheet ותוית עם תיאור מפורט. לשימוש הפרקטי התויות מופיעות בסוף החוברת. MSDS מסופקים ביחד עם ההזמנה הראשונה של כל מוצר, וניתן לקבל אותם גם לפי בקשה. היכרות טובה עם המידע המופיע בדפים אלה הינה חלק חשוב מאוד ליצירת תוכנית חיטוי בטוחה ויעילה.

נשמח לעמוד לרשותכם לשאלות ו/או להערות מצדכם.


חלק מס' 1 – מידע כללי

1) אנטומיה ופיזיולוגיה של ביצי דגירה

טיפול מושלם בביצי דגירה צריך לכלול ידע בפיתוח embryological ויסודות בסיסיות בתחום החיטוי.

החלמון הנקרא גם "Ovum" מופרה בחלק העליון של מערכת הרביה של התרנגולת וההתפתחות של העובר מתחילה מיד. כשהביצה הוטלה וכשהיא נאספת, העובר הינו לפחות בן 24 שעות ובעל 2000 תאים ויותר, לכן ההתפתחות מתחילה בתוך התרנגולת ונמשכת במדגרה. רק קצב ההתפתחות משתנה, בהתאם לטמפרטורה והלחות היחסית.

ע"י ה-Chalazae והצמיגות של אלבומין הביצה (חלבון), החלמון מוחזק תחילה במרכז האלבומין. זה משמש להחזקת העובר המתפתח באמצעות האלבומין המגן. האלבומין מכיל מספר פרוטאינים מיוחדים בעלי תכונות אנטי בקטריאליות. האלבומין הינו בכל דרגת PH בסיסי (alkaline) תחילתי אנטיבקטריאלי. לאחר מכן האלבומין מתפרק (נהיה דליל) במהירות כדי לאפשר לעובר המתפתח (blastorderm) לעלות/לצוף ולהתקרב לתאי האויר לקבלת oxygen וכדי לשחרר carbon dioxide. כשהעובר גדל הוא מייצר גם מים. הפרשות אלה צריכות לצאת מהביצה ביחד עם ה- carbon dioxide.

קליפת הביצה מורכבת מקרומית פנימית קרובה לאלבומין. קרומית חיצונית קרובה לקליפה, הקליפה עצמה והעור העליון. גם קרומיות הקליפה והעור העליון מורכבים בעיקר מפרוטאינים. הקליפה עצמה מורכבת בעיקר ב-calcium carbonate.
נקבוביות קליפת הביצה מהווים מעבר דרך הקליפה ומאפשרים החלפת ה-oxygen, carbon dioxide ומים. מעל הקצה הרחב של הביצה ישנם הכי הרבה נקבוביות ובגלל זה תא האויר נוצר בקצה הרחב. לאחר ההטלה, הביצה מתקררת מיד, מה שגורם להפחתת הנפח של תכולתה. כתוצאה מזה, אויר יכול לעבור דרך נקבוביות הקליפה ולמלא את החלל בין הקרומים הפנימיים והחיצוניים של הקליפה, זאת אומרת לייצר את תא האויר.

בהתחלה, לאחר ההטלה, קליפת הביצה רטובה. הרטיבות נעלמת כשהעור העליון מתייבש ומייצר חסימה יחסית יעילה נגד חדירה של חידקים. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים שהעור העליון עוזר לביצה לשמור על המים במשך זמן האיחסון והדגירה. מידע לגבי התפקיד של העור העליון בקשר להפסד המים חשוב מאוד לצורך ניהול מדגרות. טיפול משטח קליפת הביצה באמוניום רבעוני – קוטל חידקים – משנה את המרכיבים של העור העליון בצורה כזאת שהפסד המים גדל במקצת במשך הדגירה אבל לא בזמן האיחסון. בפרק מאוחר יותר מוסברת המשמעות של הנ"ל לצורף פיתוח תוכנית מוצלחת.

ברור שכל המרכיבים של הביצה תלויים בתזונה/דיאטה של התרנגולת. יכולת התרנגולת לבנות/לייצר ביצים תלויה בתזונה נכונה, בבריאותה ובתוכנית לבדיקת איכות המזון.


2) ניהול מדגרות במשק

A בתי דגירה

טיפול /חיטוי ביצים מתחיל בביצוע ניקוי וחיטוי יסודי של המדגרה שצריכה להיות מוכנה לפני שקבוצת התרנגולות מגיעה. (ראה גם בחוברת "Biosentry – חיטוי סביבתי" בתוכנית "שלב אחרי שלב" להשגת תוצאות מקסימליות).

B ביו בטיחות

המדגרה צריכה להיות נטולת חרקים, גם לצורך ביקורת של נזקי בידוד וגם כדי להקטין את האפשרות שחרקים יהיו נושאי מחלות ויעבירו מחלות. המדגרה צריכה להיות עמידה נגד מכרסמים וחשוב שתהיה תוכנית רצופה לבדיקת המכרסמים. מעבר לזה המדגרה צריכה להיות בטוחה מכניסתם של ציפורי בר. לחיות מחמד של המשק ולחיות אחרות אין כניסה למדגרה. בני אדם, ציפורים ומכרסמים מהווים את האפשרות הכי זדונית לכניסת מחלות. אין להכניס מבקרים לתוך המדגרה, אלא אם כן הם עברו תהליך טיהור יסודי. ניהול חייב לכלול בידוד כדי להבטיח אחזקת תוכנית הטיפול/החיטוי. אחזקה לא נכונה של אמבטית רגליים, גרועה יותר מחוסר אמבטיה כזאת.

C טיפול במים

בהרבה מקרים אספקת המים המיועדים לצריכה של בני אדם מכילים מספר גבוה של מיקרואורגניזמים וזיהומים מינרליים שמזיקים לייצור ביצים. למשל, ברזל ומנגן במים מאיצים את צמיחת החידקים וקלקול הביצים ע"י חידקים. תוספת כלור במים במדגרות הינה שיטה מקובלת ומומלצת להקטנת זיהום בקטרי במקומות שמותזים אליהם מים לצורך הרטבה.

תוכנית בקרת המים עוזרת לתחזק חומר קינון וקש יבש. סביבה נקיה ויבשה מקלה על היצור של ביצי דגירה איכותיות. חשוב להקפיד שהנחירים המשמשים לקירור ע"י אידוי לא יותזו לתוך קנים, לא ידלפו ולא ירטיבו את הקש ואת הפסים. שוקת המים צריכה להיות מותאמת בגובה ובצורה כזאת שבעלי כנף יוכלו לשתות מהם בקלות מבלי לזהם את המים. מומלץ שגובה המים בשוקתות לא תהיה יותר עמוקה מאשר 1/2 1 ס"מ.

שוקתות צריך לנקות כל שבוע ע"י שימוש בתמיסה של 20 Bio-Quat במינון של 30 מ"ל ל-8 ליטר מים או חומר חיטוי Biosentry Iodine במינון של 30 מ"ל ל-19 ליטר מים. גם בהסרת משקעים מינרליים וגם בתור חומר ניקוי ידני החומר Biosentry Iodine Disinfectant הינו יעיל וטוב. לצורך אחזקה נקיה והגיינית של הצנרת יש למנן את ה-Biosentry Iodine Difinfecant פעם בשבוע לתוך צנרת המים במינון של 30 מ"ל ל-38 ליטר מים.

D טיפול בקנים

אין תחליף לביצה ממוצא בריא. כדאי לאסוף את הביצים לפי הצורך כדי לייצר ביצים בקן נקי. קן מלוכלך יזהם את הביצים מהר מאוד מכיוון שהביצה הינה עדיין רטובה בזמן ההטלה. בגלל זה קיים מצב אידיאלי לחדירה של מיקרואורגניזמים. קש או חומרים אחרים לקנים יש לאחסן במקום יבש הרחק מהקרקע, כדי למנוע היווצרות עובש.גלל, ביצים שבורות, קש רטוב וכו' יש לסלק יום יום מהקן ולהחליף בחומר טרי. קנים כדאי לרוקן, לנקות, לחטא ולמלא בחומר חדש לקנים פעם בשבועיים ופעם בשבוע יש להתיזו בחומר Biosentry 904 או ב-BioSentry PFD-6 . ככל שגיל קבוצת התרנגולות גדל, הטיפול בקנים נהיה מכריע יותר, וזה בגלל גידול טבעי של הזיהום במדגרה.

ב-BioSentry 904 או ב-PFD-6 אפשר להשתמש לחיטוי של קנים מפלסטיק ולריפודים ולקנים המשומשים עם ציוד מכני לקנים.

E איסוף ומיון הביצים

לפני כל ביצוע של איסוף ביצים יש לרחוץ את הידיים בסבון ומים, מוטב בחומר חיטוי לידיים SAFE. אין לאסוף ביצי קרקע וציפורים מתות יחד עם ביצי קן, אלא יש לאסוף אותם רק בסוף. חומר החיטוי לידיים SAFE, בבקבוק הנוח שמכיל 113 גרם או בדיספנסר המותקן לקיר, מומלץ לעובדים האוספים את הביצים ולכל אחד במשק ובמדגרה המטפל בביצים. השימוש ב-SAFE, חומר חיטוי לידיים יכול להקטין את העברות מיקרואורגניזמים מהידיים לביצה כמו ה-Coliforms, Staph, Salmonella, Aspergillus והרבה אורגניזמים אחרים שיכולים להקטין את הדגירה, להגדיל בררה ולהפחית את הרווח.

ביצי דגירה נקיים מהקן יש להניח על משטחים נקיים. משטחים מלוכלכים עשויים מחומר סיבי יש להשליך מכיוון שאין אפשרות לטהר אותם. משטחים עשויים מפלסטיק יש לנקות ולחטא ביסודיות ב-BioSentry 904, עוד בזמן שהמשטחים נמצאים במדגרה, לפני החזרתם למשק הגידול.

יש כמה סיבות לביצוע תדיר של איסוף הביצים, למניעת חורים וסדקים בביצים ולהפחתת החשיפה לזיהומים והפחתת התחממות לפני ההדגרה. איסוף של ארבע פעמים ביום הינו המינימום. במזג אויר חם מומלץ לאסוף בתדירות גבוהה יותר. כמה שהביצה נמצאת פחות זמן בקן, היא חשופה לכמות קטנה יותר של זיהומים הנובעים מתרנגולות ומהסביבה. במשך האיסוף יש לברור את הביצים שאינם ביצי דגירה קבילים. ביצי קרקע יש לאסוף אחרונים, לשמור בנפרד ואין להשתמש בהם כביצי דגירה. אם כן נעשה בהם שימוש, יש לבודד, לרחוץ ולשים אותם במכונות נפרדות מביצי קן נקיים. כשרוחצים ביצי קן נקיים, יש לרחוץ אותם ראשונים ורק לאחר מכן יש לרחוץ את ביצי הקרקע..


3) חדר ביצים ומקרר ביצים

בהרבה בתי גידול קיים חדר נפרד לפני חדר הקירור, כמו חדר המגשים המופעל ע"י מערכות קינון אוטומטיות. יום יום יש להרטיב את הרצפה מעט בתמיסה של BioSentry PFD-6 ולנגבה. בסוף כל יום יש לטפל בחדר ע"י התזה או עירפול ב- BioSentry PFD-6 במינון של 30 מ"ל ל-4 ליטר מים.

אחרי כל איסוף של ביצים כדאי לנקות היטב ולחטא את חדר הקירור ב- BioSentry PFD-6 במינון של 30 מ"ל ל-4 ליטר. אחרי כל איסוף יש גם לנקות ולחטא את מאגר הלחותן ב- BioSentry PFD-6 . ניתן לשים 30 מ"ל של BioSentry PFD-6 במאגר בעת ביצוע מילוי חוזר. בימים שבהם מבצעים איסוף במדגרה יש לשטוף את מיכל הטיפטופים בתמיסה של BioSentry PFD-6 ולהשאיר קצת מהתמיסה במיכל.

A לחות יחסית באחוזים בטמפרטורות כדוריות רטובות ויבשות שונות

מקררי ביצים במשקים כדאי לתחזק בטמפרטורות כדוריות יבשות מתאימות (65 ° F) ובלחות יחסית (75% לחות יחסית). תנאי האחזקה המומלצים יכולים להשתנות לפי גיל התרנגולות, לפי העונה ולפי גודל המשק. לגבי זה ראה את הטבלה הבאה.

טבלה מס' 1 מראה % של לחות יחסית בטמפרטורות כדוריות רטובות ויבשות שונות לפי מעלות Fahrenheit

שים לב: הלחות היחסית (%) נקבעת איפה שטמפרטורת הכדורית היבשה והרטובה מצטלבים.

למשל: כשטמפרטורת הכדורית היבשה הינה 65 ° F וטמפרטורת הכדורית הרטובה הינה 60 ° F, הלחות היחסית הינה 75%.

B קביעת טמפרטורה כדורית יבשה וטמפרטורה כדורית רטובה


טמפרטורה כדורית יבשה הינה הטמפרטורה הנראית על טרמומטר רגיל. הנחת פתילה על הכדורית והרטבת הפתילה במים מזוקקים הופכים את הטרמומטר לטרמומטר עם כדורית רטובה. כפי שמים מתאדים ביחס לכמות הלחות הנמצאת באויר, הכדורית מתקררת והטמפרטורה הכדורית הרטובה מופחתת. טמפרטורה נכונה בכדורית רטובה מתאפשרת רק שזרם מהיר של אויר זורם מעל הכדורית הרטובה במשך 3 דקות. טרמומטרים עם כדורית רטובה שמותקנים במקום שהאויר אינו זורם יתנו תוצאות גבוהות לא נכונות ובכך גם קביעת הלחות היחסית תהיה גבוהה ושגויה. בעיה דומה קיימת בקריאה ישירה של מדי לחות. גם מדי לחות נותנים בהרבה מקרים תוצאות גבוהות שאינן נכונות. כדי להגיע לביצוע מקסימלי מומלץ להתקין בכל מקררי הביצים במשק Psychrometer.

בטיחות Bio הינו דבר בסיסי למקררי ביצים במשק. זוהי הדרך העיקרית להעברה של זיהומים ממשקים אחרים, משכנים ומבעלי חיים במשק. יש לבצע ניקוי וחיטוי יסודי אחרי כל ביצוע של איסוף ביצים. הכניסה לאורחים ובעלי חיים לבתי הגידול צריכה להיות אסורה. מחלות של עופות מועברות ברוב המקרים ע"י בני אדם.

C הובלה למדגרה

עם כל המאמצים שמושקעים ביצור של ביצי דגירה נקיות באיכות גבוהה, יש לודא שהביצים יגיעו למדגרה בתנאים אופטימליים. מכל שלבי היצור של ביצי דגירה, השלב הזה הינו שלב מכריע וחשוב כמו כל השלבים האחרים בתהליך.

הסביבה במשאית-הביצים צריכה להיות מתוחזקת היטב ומבוקרת כדי לחקות את התנאים במקרר הביצים. זאת אומרת טמפרטורה של 65 ° F ולחות יחסית של 75-80%. הרכב צריך להיות מתוחזק היטב כדי להבטיח נסיעה חלקה וללא בעיות לנהג ולמטען.

לנהג אין כניסה לחדר קירור ביצים. ביצים בקופסאות או בכונניות יש להעביר לכלי הרכב ע"י צוות המשק. כדאי שיהיו סרבלים חד פעמיים ומגפיים במשאית למקרה שהנהג ו/או העוזר שלו יצטרכו להכנס מכל סיבה שהיא לתוך חדר קירור הביצים במשק.

אם אפשר, כדאי להעביר את המשאית, אחרי כל משלוח למדגרה, דרך מנהרת שטיפה וחיטוי למשאיות. אחרי כל מסלול יומי של משאית ביצים יש לנקות את הרכב כדי להסיר שפוכת ויש לטהר את המשאית ע"י ערפול ב-BioSentry. את העירפול ניתן לבצע במכשיר לערפול חשמלי מסוג Hurricane בשימוש ב-BioSentry 904 או ב-PFD-6 במינון של 30 מ"ל ל-4 ליטר. מעבר לזה כדאי למלא את כל תא המטען בערפל סמיך.

את כל המשאית יש לרחוץ ולחטא לפחות פעם בשבוע בתשומת לב מיוחדת לתא המטען. BioSentry EZ Kleen מתאים במיוחד לניקוי. לאחר מכן ניתן להשתמש ב-BioSentry 904 או ב-PFD-6 לחיטוי במינון של 30 מ"ל ל-4 ליטר.

D ביצים מזיעות

"ביצים מזיעות" הינה בעיה נפוצה מאוד בזמן העברת ביצי הדגירה מחדר הקירור במשק למשאית להובלה למדגרה. לכל קליפת ביצה שלא טופלה יש ספירת חידקים גבוהה על המשטח החיצוני, שחלקם ניידים וחלקם לא. חידקים ניידים כוללים Proteus sp., Coliforms, Pseudomonas sp. Bacillus sp. ומספר רב של Salmonella sp.

כשלחות מתעבה על הקליפה, הסיכויים לחידקים ניידים ולא ניידים לחדור דרך הקליפה גדלים. במקרה שהביצה מתקררת בדרגה כזו שנוצר אפקט של ואקום בפנים הביצה. חידקים לא ניידים נמשכים דרך נקבוביות הקליפה. התוצאות מכך יכולות להיות פיצולים, ריקבון שחור, הפחתת יכולת הדגירה, גידול המקרים של מוות בקליפה, הגדלת הבררה, תמותה מוקדמת או תחלואה. התוצאה הכוללת הינה דרגה גבוהה יותר של זיהום בפעולת ההדגרה והגדלת הסיכון לדלקות cross.

הזיעה הינה תוצאה של הכנסת ביצה קרה לתוך סביבה חמה ולחה. דרושות פשרות (Compromises) בטמפרטורות ודרגות לחות יחסיות מומלצות כדי להקטין את ההזעה. הטבלה הבאה (טבלה מס' 3) מראה צירופי במקרים של זיעה. כדאי לזכור את הכלל שהסיכוי לביצים מזיעות גדל כפי שהבדלי הטמפרטורות בין הביצים לבין האויר בכלי הרכב גדלים.

ההזדמנות הראשונה שבה הביצים יכולות להזיע הינה בזמן שהביצים מועברות מחדר הקירור למשאית. אך זה לא צריך להוות סכנה לזיהום מיקרובי לביצים שמטופלות ב-Quat.

טבלה מס' 2 אחוז לחות יחסית שבו או מעליו ביצים מזיעות בעת הוצאתן מחדר קירור בטמפרטורה בין F °55-70 והכנסתן למשאית או לחדר עם טמפרטורה גבוהה יותר.

טבלה מס' 3
השפעות של ביצים מזיעות על כמות החידקים

 
4) טיפול בביצים במדגרה

אף על פי שביצי האיכות מועברות למדגרה יש צורך בהמשך טיפול וחיטוי ביצי הדגירה. הסביבה (טמפרטורה, לחות וזיהום) במדגרה יכולה להשפיע לרעת איכות ביצי הדגירה. מידע לגבי תהליך הטיפול בתחום הזה ניתן לקבל בחוברת "BioSentry מדגרות". שטיפה, טבילה וחיטוי הביצים ניתן לבצע ביעילות טובה במשק או במדגרה. במקרים מסויימים ביצוע התהליכים הנ"ל מעשי יותר במדגרה מאשר במשק הגידול. במקרים אחרים התהליכים נעשים יחד עם פעולות אחרות במשק. יש טוענים כי בזמן שהביצים נמצאות במדגרה, חידקים מזיקים יכולים לחדור לתוך הביצה. מצד שני נתוני מחקר ונתונים מהשטח מראים שישנן עדיין יתרונות לשטיפת ו/או חיטוי הביצים במדגרה.

טיפול ביצי הדגירה בחומר חיטוי בלבד יכול להתבצע בקלות בחדר ביצי הדגירה. אך חשוב לשים לב שחומר החיטוי יתייבש לפני שמסדרים את הביצים. ניתן להשתמש ב-20 BioQuat BioSentry או ב-RCL בהתזה רטובה ע"י מערכת משאבה עם מנוע בלחץ נמוך ((40-50 psi או ע"י דיספנסר DEMA סוג C241 המותקן לקיר. חשוב להרטיב את הביצה ביסודיות. לכונן ביצים אחד משתמשים בכמות של בערך 4-6 ליטר של תמיסה לשימוש. ע"י שימוש במערכת ליצור קצף ניתן להשתמש בחומרים האלה בתור קצף.

הרבה מגדלים מבצעים בהצלחה ניקוי ו/או חיטוי הביצים במדגרה.

שים לב: אין לטפל בביצה בביוסנטרי BioQuat, ב-RCL או בטיפולי "quat" אחרים בדרגה גבוהה, יותר מפעם אחת, אלא אם הביצים נשטפות בין פעולות הטיפול. טיפולים כפולים בריכוזים גבוהים ( (3000 ppmיכולים לגרום לתוצאות פחות טובות מאשר הרצוי.

5) מידע כללי לגבי שטיפת וחיטוי ביצים

A טיפול וניקיון במכונה

מכונות לשטיפת ביצים, מברשות, סרטי נע, שולחנות מיון וכו' יכולים להיות מקור משמעותי לזיהומים. ביצה הינה הכי פגיעה לחדירת זיהומים כשהיא רטובה. חשוב להקפיד להחזיק את המכונות תמיד במצב תפקודי מצויין ונקי. אחרי כל שימוש יומי יש לנקות את המכונות בצורה יסודית. הלכלוכים יהיו בעיקר פרוטאיניים ומינרליים.

יש להשתמש בחומר ניקוי אלקלי בדרגה גבוהה ( BioSentry, DBC-A Klor ,–Hi Liquid Egg Wash , Liquid Try Wash) כדי להסיר לכלוכי פרוטאין ממכונת השטיפה ומחלקיה. חומר ניקוי חומצתי (Briteall
ATW Tray Wash או Kwik Strip) מקל בהרבה על הסרת משקעי אבנית או מינרלים. יש לשטוף היטב את חומר הניקוי האלקלי מהמשטח לפני שמשתמשים בחומר הניקוי החומצתי. את חומר הניקוי החומצתי יש לשטוף גם כן היטב לפני ביצוע שטיפה אחרונה בחומר המייצב. השטיפה האחרונה צריכה לחטא את המכונה וגם לנטרל שאריות חומצה על המשטח. החומרים 6-PFD, 904, RCL ו-Bio Phene הינם חומרים המתאימים לפעולת הנטרול. יש להתיז את כל המשטחים עם התמיסה הרטובה. אין צורך בשטיפת המשטח לפני השימוש אלא אם טופלו משטחים שבאים במגע עם מזון.

B הרטבת ביצי דגירה

בעבר זה היה ענין גדול ומסובך להרטיב ביצי דגירה. הדאגה נבעה מבעיות שהיו קשורות למקורות מים מזוהמים, למים עם תכולה גבוהה של ברזל ומנגן, מכונות שטיפה מלוכלכות, הבדלי טמפרטורות לא מתאימות בין הביצים ומי השטיפה וטיפול שגוי בביצים.

בתנאים הבאים הרטבת הביצים הינה בטוחה:

1) מי השטיפה צריכים להיות בטמפרטורה של לפחות °F 10-15 יותר חמים מאשר הביצה בזמן הטבילה. את הביצים יש לטבול במים
    בטמפרטורה  שלא עולה על    F° 115 ולא יותר מאשר במשך 3 דקות. בטבילה ארוכה יותר חלק מהאלבומין עלול להתבשל וזה יכול להפריע    בתהליך הדגירה.

2) חשוב שיהיה ריכוז גבוה של חומר חיטוי בספריי. בקצף או בתמיסת השטיפה כדי להבטיח קטילת כל החידקים על הקליפה. בצורה כזאת, אפילו שנוצר ואקום בתוך הביצה, לאף חידק בר קיום אין אפשרות להכנס דרך הנקבוביות הנמצאות על קרומית הקליפה.

3) את הביצה השטופה והמחוטאת בצורה נכונה יש לשים על משטח נקי לניקוז ויבוש. מה שחשוב הוא שהמים יוכלו להתנקז ושלא תיווצרנה שלוליות מתחת ובמגע עם הביצה.

4) ביצים צריכות להיות יבשות לגמרי לפני שהן מוכנסות לחדר קירור.

5) אין לשים את הביצים על משטח מסנן סיבי או על קופסאות קרטון (או על חומרים סופגים אחרים) לאיחסון לפני שהם יבשים.

6) כשהביצים שטופות ומחוטאות יש לשמור אותם בסביבה נקיה כדי למנוע מזיהום חוזר ע"י האויר.


חלק מס' 2 – מידע לגבי השימוש בנוגע לשטיפת ביצים,
חיטוי ביצים ושימור תמיסות אנטיביוטיות

הערה מיוחדת לגבי פורמלדהיד

הגבלת OSHA ו-EPA מיוחדות קובעות את אופן השימוש בפורמלדהיד. חיטוי ניתן להשיג בלי להשתמש בו. ביוסנטרי לא עוסק או ממליץ בפורמלדהיד. במוצרים המבוססים בו או בחומרים המשחררים פורמלדהיד. לקוחות המבקשים להשתמש בחומר הזה לפי הוראות ה-OSHA ב- "Occupational Exposure to Formaldehyde" צריכים לפנות ל: Office of Information and Consumer Affairs, Occupational Safety Washington .

הערה מיוחדת לגבי הידרוגן-פרוקסיד

בהידרוגן-פרוקסיד משתמשים לבד, לחיטוי ביצי דגירה במשק או במדגרה, או בשילוב עם 904, BioQuat או RCL. משתמשים בחומר גם לבד או בשילוב עם 904 ע"י ערפול ב-setters או במדגרות כתחליף לעישון (חיטוי בעשן) של פורמלדהיד. מידע ספציפי לגבי שימושו בביצים מוסבר יותר מאוחר בחוברת הזו.

בינתיים נציג תכונות כלליות של ההידרוגן-פרוקסיד בשימושו בביצים ובמכונות.

הידרוגן-פרוקסיד ניתן להשיג בשוק בדרגת מזון (food grade) ובדרגה טכנית או מסחרית (technical/commercial grade). ההידרו-פרוקסיד הינו אותו חומר. מה ששונה, הינו הכמות וסוג המייצבים המשומשים כדי להגן על הפרוקסיד מפני התפרקות מהירה במשך האיחסון. בדרגות הטכניות ישנן כמויות הכי גבוהות של מייצבים ובדרגת מזון הכמויות נמוכות יותר. ההידרוגן פרוקסיד עצמו מתפרק למים וחמצן מבלי להשאיר שאריות אחרות. הידרוגן פרוקסיד אינו קורוסיבי, מה שגורם לקורוסיה בכמה חומרים במשך השימוש הינו הצבירה וההתפרקות של מייצבי הפרוקסיד. כמה מהמייצבים הנ"ל הינם מולקולות גדולות שיכולות לעבות ולסתום נקבוביות.

ביוסנטרי BIOX H הינו חומר עם מערכת מייצבים שונה מדרגות מזון ודרגות טכניות אחרות של הידרוגן-פרוקסיד שניתן להשיג בשוק. BIOX H הינו סימן מסחרי רשום של התאגיד Degussa. ל-Degussa יש גם את זכויות הפטנט ל- U.S Patent מס' 4,932,359. ביוסנטרי הינה בעלת זכות בלעדית להפצת

ה- BIOX Hבארצות הברית. מדובר בהפרת הפטנט ובכל הפרת החוק האמריקני כשמשתמשים במקור אחר של פרוקסיד מלבד ל- BIOX H, לטיפול בביצי דגירה. מבחינה טכנית יש לציין שה- BIOX H פחות קורוסיבי לחומרים בהם החומר בא במגע מאשר דרגות מזון או טכניות רגילות של פרוקסיד. מעבר לזה המייצבים של ה- BIOX H לא חוסמים נקבוביות קליפה ולא מפריעים לנשימה ולפיתוח העובר.

החומר BIOX H נמכר כתמיסה עם תכולה של 35% חומר פעיל הידרוגן-פרוקסיד. דרגות מזון וטכניות ניתן להשיג גם בריכוזים של 50-70%. לדעתנו תכולה של 50-70% הידרוגן-פרוקסיד הינו מדי מסוכן למדגרות ולחצרי משק. 35% הינו הריכוז המקסימלי לשימוש בטוח בתחומים הללו.


1) תוכנית לשטיפה כימית לסוגים שונים של מכונות שטיפת ביצים

A מכונות לשטיפת ביצים עם שימוש חוזר של מים, ללא מברשות

דוגמאות למכונות כאלה הינם המכונות של MS Technologies , Kuhl ושל Surepip of Argo Environmental Systems.
לביוסנטרי יש שלוש תוכניות כימיות שונות שמתאימות למערכות הנ"ל. התוכניות האלה יתוארו ב-

(a) ניקוי ביצים כלורידי בדרגה גבוהה ובדרגת PH מתונה.

(b) ניקוי כלורידי בדרגה מתונה ובדרגת PH מתונה.

(c) ניקוי בדרגת PH גבוהה וכלורידי בדרגה נמוכה.

כל התוכניות הנ"ל והמוצרים שבהם השתמשו מתוארים למטה. כדאי לבצע שטיפה במים צלולים או כלורידים בין שלב השטיפה לבין השימוש בחומר החיטוי הסופי לביצים. מומלץ שמי השטיפה יהיו לפחות בחום ועדיף אפילו בטמפרטורה גבוהה יותר מאשר התמיסה לשטיפת הביצים. תמיסת השטיפה הכלורידית יכולה להתנקז בחזרה לתוך המיכל.

(a) ניקוי ביצים כלורידי בדרגה גבוהה ובדרגת PH מתונה.

בתוכנית הזאת משתמשים ב-BioSentry Hi Klor Egg Wash בתור חומר ניקוי. התוכנית הזאת מומלצת במיוחד למכונות עם קיבולת יצור גבוה שבהם זמן המגע בין הביצה לבין תמיסת הניקוי מוגבל. ע"י כך ניתן להשיג ניקוי מהיר. חשיפה גבוהה לכלור ופגיעה מינימלית בעור העליון. החומרים המתאימים לשימוש הינם Hi Klor Egg Wash ולאחר מכן BioQuat לחיטוי. ב- Hi Klor Egg Wash ניתן להשתמש גם לשטיפה של ביצי שולחן מסחריות. יש לשים לב בהוראות השימוש המופיעות בתוית המוצר.

לביצי דגירה:

1) ראשית כל יש למלא את מיכל השטיפה במינון של 30 מ"ל Hi Klor Egg Wash ל-11 ליטר מים. חשוב להקפיד שמי השטיפה יהיו לפחות ב-F ° 15-20 חמים יותר מאשר הביצה ושהטמפרטורה הזאת תשמר למשך כל תהליך השטיפה
2) יש להשתמש בערכה לבדיקת כלור כדי לבקר את ה-ppm של כלור בתמיסת השטיפה. כשרמת הכלור נופלת מתחת ל-ppm 200 יש להוסיף
Hi Klor כדי להחזיר את רמת הכלור ההתחלתי של ppm 250-300. 3) את החיטוי מבצעים בחומר BioQuat במינון של 15 מ"ל ל-4 ליטר. את החומר יש לנקז למי השופכין. חשוב למנוע אפשרות חזרה למיכל השטיפה מכיוון שזה יגרום לקצף מופרז. כשקצף מופיע ניתן להוסיף Antifoam B לפי הצורך כדי לווסת/לעצור אותו.

(b) ניקוי כלורידי בדרגה מתונה ובדרגת PH מתונה

התוכנית הזאת מתאימה לשימוש במכונות עם מהירות קצת נמוכה יותר. ההוצאות הינן נמוכות יותר מאשר בתוכנית (a). ע"י התוכנית הזאת משיגים תוצאות ניקוי טובות מבלי לפגוע בעור העליון של הביצה.

לביצי דגירה

1) תחילה יש למלא את מיכל השטיפה במינון של 30 מ"ל DBC-A Egg Detergent ל-11 ליטר מים. חשוב להקפיד שמי השטיפה יהיו בלפחות F °15-20 חמים יותר מאשר הביצה ושהטמפרטורה תשאר לאורך כל תהליך השטיפה

 2) יש להשתמש בערכה לבדיקת כלור כדי לבקר את ה-ppm של כלור בתמיסת השטיפה. כשרמת הכלור נופלת מתחת ל-ppm 50 יש להוסיף מקור של כלור, בנוזל או בצורת אבקה כדי להחזיר את רמת הכלור ל-ppm 100-150. 3) יש לבצע חיטוי ב-20 BioQuat במינון של 15 מ"ל ל-4 ליטר. את החומר הזה יש לנקז למי השופכין. חשוב למנוע אפשרות חזרה למיכל השטיפה מכיוון שזה יגרום לקצף מופרז. כשקצף מופיע ניתן להוסיף Antifoam B לפי הצורך כדי לווסת/לעצור אותו.

(c) ניקוי בדרגת PH גבוהה וכלורידי בדרגה נמוכה

את התהליך הזה ניתן לבצע ב-Liquid Egg Wash 101 . כשהשימוש נעשה לפי ההוראות, החומר מוריד חלק מהעור העליון של הביצה. כשזה רצוי ניתן להשתמש בחומר למטרה זו. הוא מתאים גם מאוד לשימוש בביצים מסחריות. הוראות השימוש מופיעות בתוית המוצר.

1) בהתאם ללכלוכים על הביצה וכמות העור העליון שרוצים להוריד, יש להשתמש בין 7 מ"ל ל-30 מ"ל Liquid Egg Wash ל-4 ליטר תמיסה שטיפה.

2) יש להשתמש בערכה לבדיקת כלור כדי לבדק את ה- ppmשל הכלור בתמיסת השטיפה. כשרמת הכלור נופלת מתחת ל-50 ppm יש להוסיף מקור של כלור. בנוזל או בצורת אבקה, כדי להחזיר את רמת הכלור ל-100-150 ppm.

3) יש לבצע חיטוי ב- BioQuat במינון של 15 מ"ל ל-4 ליטר. את החומר הזה יש לנקז למי השופכין. חשוב למנוע אפשרות חזרה למיכל השטיפה מכיוון שזה יגרום לקצף מופרז.

B מכונות לשטיפת ביצים ללא שימוש חוזר במים, עם מברשות

אף על פי שמשתמשים במכונות שטיפה עם מברשות, כמו למשל ה- Aquamagic, בעיקר למדגרות של תרנגולי הודו, ניתן להשתמש בהם ובחומרי הניקוי המשומשים לכל סוגי הביצים הקשורים לבעלי כנף.תמיסת השטיפה מזרימה במשך כל הזמן תמיסת ניקוי טרייה מעל המברשות. תמיסת השטיפה לא מתמחזרת. אחרי שלב השטיפה, אפשר לבצע שטיפה כלורידית או שטיפה במים טריים ואחריו טיפול החיטוי הסופי.

ישנה גם אפשרות של סוגים מסויימים של מכונות שטיפה עם מברשת שבהן תמיסת הניקוי חוזרת אחרי תהליך השטיפה למברשות. בסוגי מכונות אלה, ניתן להשתמש באחד מתוכניות הטיפול המתוארות בפסקה (A) מכונות שטיפה עם שימוש חוזר של המים וללא מברשות.

(a) ניקוי ביצי דגירה עם BioSentry RCL במכונות שטיפה ללא שימוש חוזר של המים, עם מברשות

כדאי להשתמש בתמיסה של 90 מ"ל BioSentry RCL לכל 26 ליטר של מים העוברים את המברשות . דרגת הזרימה המינימלית במברשות צריכה להיות 38 ליטר לשעה והדרגה המקסימלית יכולה להיות 75 ליטר לשעה.

כדי להגיע לטיפול נכון ע"י מברשות, יש לקבוע את כמות התמיסה המוזנת ע"י משאבת המינון בשעה והכמות הכוללת של מים הזורמים דרך המברשות במשך שעה. על סמך המידע הזה ניתן לחשב את הכמות הנדרשת של BioSentry RCL לתמיסת השימוש המוזנת ע"י משאבת המינון. לגבי החישוב ראה את הדוגמא בהמשך. לשאלות נוספות ניתן לפנות לנציג של ביוסנטרי בארץ.

דוגמא:
נניח שבמערכת נתונה, משאבת המינון מספקת בפעילות מקסימלית 7.5 ליטר של תמיסה בשעה. כמות הכוללת של מים הזורמים דרך המברשות, כולל 7.5 ליטר תמיסה, הינה 45 ליטר. יש לחשב את הכמות של החומר BioSentry RCL הדרושה כדי לייצר כל 26 ליטר של תמיסת המיזוג.

פתרון
יחס המיזוג לכמות הכוללת של התמיסה הינה 2:12 או 1:6. לכן המיזוג צריך להיות חזק פי 6 מאשר השימוש המומלץ של תמיסה וכדי לקבוע את הכמויות הדרושות כדי להכין 26 ליטר של מיזוג, יש להכפיל את דרגות השימוש של BioSentry RCL (90 מ"ל ל-26 ליטר מים). X 6 = 540 מ"ל ל-26 ליטר מים.

להכנת המיזוג יש להכניס את הכמות הנדרשת של מים לתוך מיכל נקי פלסטיק, זכוכית או מיכל עשוי מפלדה אל חלד ולאחר מכן יש להוסיף את ה-BioSentry RCL.

אזהרה

יש להמנע ממגע התרכיז בעור, בעיניים או בביגוד. יש להחזיק הרחק מהישג ידם של ילדים. במקרה של מגע יש לשטוף את העור/העיניים מיד במים. כשמופיע גירוי או כויה יש לפנות מיד לרופא. לצורך קבלת מידע כימי ובטיחותי כולל ניתן להתייחס ל-Material Safety Data Sheet (MSDS).

את התוכנית הזאת מבצעים ללא שימוש בפורמלדהיד. בתנאי שימוש הוכחה יעילות שווה. יהיו כמה "כתמים" על ביצי תרנגולות ההודו שיוסרו בלי השימוש בפורמלדהיד. אבל זה לא ישפיע על הדגירה כשתנאי האיחסון וההדגרה מתאימים.

(b) טמפרטורת המים

מומלץ שטמפרטורת המים לשטיפה תמיד תהיה ב-F °15-20 חמה יותר מאשר הטמפרטורה הפנימית של הביצה. יש להביא את המים לטמפרטורה הרצויה לפני שמתחילים בביצוע השטיפה. במקרים מסוימים תוכנית לשטיפת ביצים יכולה להיות מורכבת ממספר שלבים רציפים. למשל, תהליך שטיפה יכול להתחיל בשטיפה ראשונה. אחרי זה מתבצע שלב השטיפה עצמו, שטיפה במים צלולים או כלורידים ואחרי זה טיפת חיטוי סופית. השלב הראשון בתהליך צריך להיות בלפחות F °15 חם יותר מאשר הביצה. שלב שבא לאחר מכן צריך להיות ב- F ° 5 חם יותר מאשר השלב לפני כן. כדאי לעבוד בדרגות טמפרטורות שבין F °95-120. חשוב מאוד להקפיד שמשך זמן מגע הביצה עם טמפרטורות גבוהות לא תעבור מעל 3 דקות.

(c) רחיצת הסלים

רחיצת סלים במשק יכולה להיות מזיקה מאוד כשהיא לא מתבצעת בזהירות רבה. בכל מקרה, ע"י שימוש בחומר BioSentry RCL כמוסבר להלן הושגו תוצאות טובות ועקביות.

יש לחמם מי טבילה לחום של F °110. מוסיפים BioSentry RCL במינון של 90 מ"ל ל-26 ליטר של מים, טובלים את הביצים במשך 2 דקות ומייבשים אותם באויר. יש להחליף את התמיסה כשהיא מתלכלכת, או לפחות כל ארבע שעות.

ישנם יצרנים ששוטפים ביצי תרנגולות הודו כדי להסיר את עור העליון וכדי להגדיל את יכולת הדגירה.

2) חיטוי של ביצי דגירה לא שטופים

A חיטוי ביצי פרגיות

ביצי דגירה של פרגיות ניתן לחטא בהצלחה בשימוש של חומר חיטוי quaternary ammonium chloride כמו למשל BioQuat 20. את תהליך החיטוי הזה אפשר לבצע בכל זמן, מאסיפת הביצים עד לפני סידורם. בכל מקרה, מומלץ לבצע את התהליך במשק מכיוון ששם ניתן להגיע לתוצאות הכי טובות.

אנחנו ממליצים להתיז את הביצים בתמיסה של ppm 3000 quaternary ammonium chloride פעיל (מקביל למינון של 60 מ"ל ל-4 ליטר BioQuat 20), מיד לאחר האיסוף יש להרטיב את הביצים ביסודיות ע"י התזה ישירה ולאחר מכן יש לתת לתמיסה להתנקז.

יש לוודא שהמשטחים המיועדים לאיסוף הביצים מאפשרים ניקוז. בעיה הכי נפוצה בשיטה הזאת הינה שימוש/טיפול לא מספק. בתמיסת החיטוי ניתן להשתמש בעזרת מתז ידני, מתז לחץ עם מיכל, מרסס במערכת חיטוי ע"י עישון או ע"י צנרת גינון בלחץ נמוך. השיטה האחרונה הינה השיטה המועדפת וניתן לבצע אותה ע"י שימוש בדיספנסר DEMA 241C מותקן בקיר או ע"י משאבת לחץ נמוך בתוף של 208 ליטר. יש להשתמש במינון של 4 עד ל-6 ליטר של המיהול למגש אחד וחשוב לתת לחומר להתנקז.

כמו החומרים quaternaries אחרים, תמיסת ה- BioQuat 20 מגדילה את הפחתת הנוזלים מביצה במשך זמן ההדגרה. זה דורש מהמגדל להקפיד מאוד על דרגות הלחות במשך זמן ההדגרה. התמיסה של ה- ppm 3000 עוזרת להחזיק לחות במשך האיחסון. יכולות ההדגרה משתפרת ע"י הטיפול הנ"ל, במיוחד בקבוצות תרנגולות צעירות, כשאיבוד נוזלים לא מספק במשך ההדגרה מתקשרים עם יכולת הדגרה לקויה.

טבלה מס' 1

יעילות של ppm 3000 Quat Spray ביכולת ההדגרה בביצים מופרים (%) של קבוצות תרנגולות בגילאים שונים

                                                                            גיל קבוצת התרנגולות


טיפול בביצים


32 שבועות


36 שבועות


42 שבועות


62 שבועות


ללא התזה


90.2


95.5


93.0


86.2


בהתזת Quat


96.4


96.4


94.2


84.1

(Data from Drs. Brake and Sheldon, 1989 North California Sate University)

B חיטוי ביצי תרנגולות הודו

ערכם הגבוה יותר של ביצי תרנגולות הודו מהווים סיבה טובה להשקיע בטיפול וחיטוי טוב של ביצים אלה במשק. ביצים המחוטאות במשק הראו רמת רקבון נמוכה ב-4% מאשר ביצים שעברו חיטוי במדגרה. ביצי תרנגולות הודו המחוטאות ב-Quat הראו הפחתת חידקים של 98% לביצה לעומת הפחתה של 90% ע"י אידוי בפורמלדהיד. עם ההוראות הקפדניות בחוק לגבי השימוש של פורמלדהיד, שימוש בחומר חיטוי אחר הינו זהיר, במיוחד כשלוקחים בחשבון שעל ידי שימוש בו ניתן להגיע לתוצאות טובות יותר.

C טיפולים ב- H Hydrogen Peroxide BIOX – לכל סוגי הביצים

החומר BIOX H, סוג מיוחד של 35% הידרוגן פרוקסיד לטיפול בביצים, מתאים לשימוש בביצים של פרגיות, ברווזים, תרנגולות הודו ושל בעלי כנף אחרים, לפי הוראות השימוש המתוארות בחוברת הזו. השימוש בהידרוגן פרוקסיד בביצי דגירה הינו מכוסה ע"י U.S. Patent Number 4,932,359. שימוש אחר שלא מוסבר בחוברת זו הינו ערפול המדגרות ב- BIOX H כתחליף לערפול בפורמלדהיד. לקבלת מידע נוסף על ערפול בהידרוגן פרוקסיד לתוך מדגרות ולגבי ציוד לביצוע ערפול, ניתן לפנות לחברת גבריאל פיש כימיקלים , טל: 03-9243334.

חשוב לזכור שהחומר BIOX H הינו סוג מיוחד המיועד ספציפית לטיפול בביצים. החומר לא חוסם את נקבוביות הקליפה ולא מפריע בנשימת העובר או בהתפתחותו. BIOX H הינו פחות קורוסויבי למשטחים מאשר דרגות מזון או טכניות אחרות של הידרוגן פרוקסיד.

אזהרה:

BIOX H, כמו כל סוגי ההידרוגן פרוקסיד הינו חומר מאד מחמצן. כשהחומר משומש או טופל בצורה שלא כהלכה או כשהוא מאוחסן לא נכון, פגיעות בעור ובעיניים (כולל עיוורון) יכולים להופיע. טיפות של הידרוגן פרוקסיד על חומר דליק (נייר, שבבים, קרטון, בד עור וכו') יכולות לגרום לדליקה ספונטנית ע"י זה שהמים מתאדים, הפרוקסיד מתרכז ומשחרר oxygen . לפני השימוש ב- BIOX Hיש לקרוא את כל המידע המופיע על דף ה-MSDS ועל תוית המוצר. חשוב שרק צוות המתמחה יכין וישתמש בחומר.


טיפול בביצים עם
BIOX H

בחומר BIOX H ניתן להשתמש לבד או בשילוב עם BioQuat , RCL או 904.

a) בשימוש לבד: יש להשתמש בין 3-5% הידרוגן פרוקסיד פעיל (400-500 מ"ל BIOX H ל-4 ליטר מים). בשימוש ישיר לביצים. יש להרטיב את הביצים ביסודיות ולתת להם להתיבש לפני שמניחים אותם בחדר הקירור.

b) בשימוש בשילוב עם 20 BioQuat, RCLאו 904:יש להשתמש בתמיסה מרטיבה ביסודיות במינון של 2.5% הידרוגן פרוקסיד (270 מ"ל של BIOX H ל-4 ליטר מים) מעורבב עם תמיסה הכוללת 7-15 מ"ל של אחד החומרים הבאים לגלון –20 BioQuat, RCL או 904.
שים לב: תמיד יש קודם לערבב את ה- BIOX H לתוך המים. אחרי שמערבבים היטב, מוסיפים את החומר השני ומערבבים היטב לפני השימוש. תמיסות פרוקסיד יש למזג אך ורק במיכלי פלסטיק, אלומניום זכוכית או במיכלים עשויים פלדת אל חלד.

מסיבות בטיחותיות ביוסנטרי ממליץ להכין תמיסות ה- BIOX H בעזרת שימוש של בקבוקים מיוחדים לכימיקלים ולא בצורה ידנית, אלא אם כן המשתמש הינו אדם מיומן מאוד. ליעוץ בקשר לציוד ניתן לפנות לנציג ביוסנטרי בארץ.

RCL     D לשימור של תמיסות טבילה אנטיביוטיות לביצי תרנגולות הודו

 •  RCL בתור טבילת ניקוי לפני ביצוע טבילת הואקום של ביצים: משתמשים ב-90 מ"ל RCL BioSentry ל-26 ליטר מים. יש להחזיק את הביצים בטבילה במשך 2 דקות בטמפרטורה של F °95.
 •  BioSentry RCL לשימור תמיסות טבילה אנטיביוטיות: יש הבדלים גדולים בואקום ובטמפרטורות במערכות השונות המשמשות לטבילה אנטיביוטית של ביצי דגירה. ישנן מערכות שבהן יש צורך בפעולת שימור גבוהה יותר מאשר במערכות אחרות, לכן אנו נותנים את המלצותינו לפי מערכת בסיווג הכללי/המקובל. ההמלצות מבוססות על הנסיון שלנו בשטח, תגובות ומידע מהלקוחות ועל סמך הידיעות הספציפיות שלנו לגבי היכולות וההגבלות של החומר BioSentry RCL.

1. תהליך בדרגות ואקום או טמפרטורות שונות עם סינון רצוף של התמיסה דרך מסנן העוצר חידקים. יש להוסיף BioSentry RCL במינון של 30 מ"ל ל-15 ליטר של מים (quat* 600 ppm) לתמיסה הראשונית ולכל כמויות מים המיועדים להכנה/למיזוג.

2. תהליך בדרגות ואקום או טמפרטורות שונות עם סינון דרך מסנן העוצר חידקים על בסיס דחיפה או אחרי כל שימוש יומי: יש להשתמש ב- BioSentry RCLבמינון של 30 מ"ל לכל 11 ליטר של מים quat* 800 ppm) ( יש להוסיף לתמיסה הראשונית ולכל כמויות מים המיועדים להכנה/למיזוג.

3. לכל המערכות ללא מסננים העוצרים חידקים ולכל תמיסות טבילה המכילים neomycin sulfate** יש להוסיף BioSentry RCL במינון של 90 מ"ל ל-26 ליטר של מים quat* 1000 ppm) ( לתוך התמיסה הראשונית ולכל כמויות מים המיועדים להכנה /למיזוג.

* ניתן להשתמש בערכה לבדיקה "BioSentry Quat Test kit" או ברצועות נייר לבדיקה QT-10 כדי לבדוק את הריכוז של משמרים פעילים.

** החומר neomycin הינו בחלקית מנוגד כלפי מרכיבים cationic וכדאי להשמיט אותו מתמיסות המרכיבים RCL בתור חומר משמר.

 •  BioSentry RCL בתור שטיפת ניקוי סופית: ב- BioSentry RCLניתן להשתמש לשטיפת ניקוי סופית של ביצי דגירה אחרי רחיצתם במכונות שטיפה מסוג אחר מאשר מכונה ללא שימוש חוזר של המים עם מברשות. למטרה זו, יש לרחוץ את הביצים, ולאחר מכן לשטוף אותם במים צלולים ולבצע שטיפה סופית עם BioSentry RCL במינון של 30 מ"ל ל-11 ליטר מים. ניתן לפנות לנציג ביוסנטרי שלך לקבלת כימיקלים מתאימים ותוכניות ספציפיות לשימוש במכונות האלה.  חומר חיטוי למדגרות עופות

  מתאים למדגרות של פרגיות, תרנגולות הודו, ברווזים, שלוים, יענים ועופות אחרים.

  החומר יעיל ב- 400 ppm מים קשים כ-(CaCO3) מחטא דרגת לכלוך אורגני של 5%
  קוטל חידקים, פטריות ונגיפים

  אזהרה: להחזיק הרחק מהישג ידם של ילדים

  לגבי אמצעי זהירות נוספים ראה בהמשך הוראות השימוש

  904 הינו חומר חיטוי כימי מאוזן מושלם המספק גם בשימוש עם מים קשים תמיסה צלולה – החומר קוטל חידקים עם השפעה ועמידות נשארת וחוסם את גידול החידקים על רוב המשטחים* - מכיל מעכבי חלודה וקורוסיה – מפיג ריחות ע"י קטילת רוב המיקרואורגניזמים הגורמים לריחות דוחים.

  הוראות שימוש:
  השימוש בחומר הזה שלא לפי ההוראות בתוית המוצר מהווה הפרה בשימוש בחומר.

  לחיטוי של משטחים מנוקים: 904 מתאים לחיטוי משטחים מנוקים, כולל מדגרות, setters, מגשים, כונניות משטחים לביצים, קירות, רצפות, תקרות ומשטחים אחרים בסביבת המדגרה. החומר מצויין גם לשימוש בארגזים לגוזלים, לקופסאות לביצים, למשאיות ולמיכלי פסולת. יש לבצע ניקוי ראשוני במשטח שרוצים לחטא ב-BioSentry 453 או בחומר ניקוי מתאים אחר למדגרות. יש לשטוף, ואם אפשר יש ליבש את המשטחים. לאחר מכן משתמשים ב-904 במינון של 15 מ"ל ל-4 ליטר ע"י טבילה, ע"י הזרמת תמיסה מעל המשטחים המטופלים, ע"י שימוש בספריי עדין או במטלית בד נקייה או ע"י מכונה מקציפה. יש להרטיב את המשטחים ביסודיות. לצורך חיטוי, המשטחים צריכים להישאר לחים לפחות במשך 10 דקות. לא לשטוף, יש להשאיר את החומר על המשטחים המטופלים כדי להגיע להשפעת חיטוי חידקים עמידה על משטחים לחים.

  שים לב:
  אין להתיז תמיסות חיטוי של 904 אלא אם כן העובדים מוגנים מפני נשימת האדים מהספריי.


  חיטוי מדגרות ע"י שימוש במכונות ערפול 185
  BioSentry Foggerאו ב-agMister: יש לסגור את החדרכדי שהערפול יוגבל לחדר המטופל. מערבבים חלק אחד של 904 ל-חמישה חלקים של מים. (2 ליטר 904 ל-10 ליטר מים). יש להכניס את הפיה של המערפל דרך פתח מתאים לתוך החדר. השימוש ב-185 Fogger נעשה בהספק מקסימלי, במשך דקה אחת לכל 100 m³ חלל בחדר. עם השימוש נעשה ב- agMister, יש לבצע ערפול 3 דקות לכל 100 m³ חלל בחדר. אסור להיות במגע עם הערפול או לנשום או להכנס לחדר עד שהערפל שקע או התנדף, כשעה עד ארבע שעות אחרי הטיפול.

  שים לב: הערפל המיוצר ע"י BioSentry Fogger 185 וה- agMisterהינו מגרה מאוד לעיניים, עור ורירית. בשום פנים אין להכנס לחדר או למבנה עד שהערפל שקע לגמרי, שזה בדרך כלל אחרי 1-4 שעות אחרי הערפול. במקרה שמישהו צריך להכנס למבנה או לחדר עליו להיות מצויד במסכת נשימה מאושרת ע"י MSHA/NIOSH, משקפי מגן, חולצה עם שרוולים ארוכים ומכנסיים. אם אבוסים ושקתות לא הוסרו לפני ביצוע הטיפול או לא כוסו בצורה מספקת כדי לא לבוא במגע עם הטיפול, יש לשטוף אותם בחומר חיטוי ומים לפני שימושם לעופות או במשק החי.

חיטוי של מדגרות ע"י ערפול: יש להכין תמיסה במינון של 180 מ"ל מהחומר 904 לכמות של ל-3,6 ליטר מים. יש לערפל 100-250 מ"ל מהתמיסה לתוך ה- setters והמדגרות מיד אחרי העברה. ב- settersיש לחזור על הפעולה יום יום ובמדגרה כל 12 שעות. יש להפסיק את הטיפולים במדגרה בערך 24 שעות לפני שמושכים את הדגירה. אסור שבני אדם יבואו במגע או ינשמו את הערפל. אין להכניס מכונות עד שהערפל שקע לגמרי (30-60 דקות לאחר ביצוע הערפול) לצורך זה יש להתקין נחירי ערפול קבועים
ב-setters ובמדגרות ויש להשתמש במדחס אויר כדי לפזר את תמיסת החיטוי כערפל. ניתן לפנות לנציג הטכני המקומי של ביוסנטרי כדי לקבל יעוץ. אפשר לבצע ערפול ב- settersובמדגרות בתמיסה של 904 במינון של 15 מ"ל ל-3.8 ליטר. במקרה הזה יש לבצע את הערפול במשך 30-90 שניות פעם בשעה או פעם אחת בשעתיים. למידע נוסף ניתן לפנות לנציג ביוסנטרי המקומי.

חיטוי של משאיות לפרגיות. משאיות ביצים. כלי רכב במדגרה ובמשק: יש לנקות ולשטוף כלי רכב ולבצע חיטוי ב-904 במינון של 4 מ"ל לליטר. שטיפה אחרי מגע של 10 דקות אפשרית אבל אינה הכרחית.

אמבטית מגפיים: לאמבטיות מגפיים יש להשתמש ב-8 מ"ל לליטר. התמיסה מתלכלכת כל פעם ולכן יש להחליף אותה יום יום. יש להשתמש במברשת דוקרנית עשויה מנילון כדי לנקות את הלכלוך מהמגפיים.

אין להשתמש ב-904 לציוד לחיסונים, מחטים לבקבוקים, מכיוון שקוטלי החידקים יכולים להפוך את תרכיבי החיסון לבלתי יעילים. אין לערבב את ה-904 עם מרכיבי או מוצרי ניקוי או חיטוי אחרים.

תחום היעילות של פעולת קוטלי החידקים במים קשים ובתנאים של מעמסת לכלוך: במינון של 30 מ"ל ל-3.8 ליטר (1:256) במהילה AOAC רשמית לשימוש ולפי בדיקות לגבי קטילת פטריות 904 הינו יעיל במים עד לדרגת קשיות של ppm 400 (כמו CaCo 3ׂ) ובמעמסה של לכלוך אורגני של 5% נסיוב, נגד האורגניזמים הבאים:
איחסון  וסידור/סילוק:

יש לאחסן במיכל מקורי סגור היטב והרחק מהישג ידם של ילדים. אין לזהם מים, מזון או מספוא ע"י האחסון או הסידור. פסולת של קוטלי חידקים הינו מסוכן מאוד. סילוק לא נכון של עודף תערובת החומר לקטילת חידקים הינו עבירה על החוק. במקרה שאין אפשרות לסלק את הפסולת בהתאם להוראות בתוית, יש לפנות למשרד לאיכות הסביבה המקומי. אין להשתמש שנית במיכלים ריקים. יש לשטוף היטב לפני ההשלכה לפסולת.

אמצעי זהירות
מסוכן לבני אדם וחיות מבוייתות
מסוכן
להחזיק הרחק מידם של ילדים

צורב: גורם לפגיעות חמורות בעיניים ובעור. יש להמנע ממגע בעיניים, עור או ביגוד. בעת הטיפול בחומר יש ללבוש משקפי מגן או מגן לפנים וכפפות גומי. בליעת החומר עלולה להיות מזיקה ואף קטלנית. יש למנוע נגיעה במזון. אחרי הטיפול יש לשטוף היטב בסבון ובמים.

סכנות לסביבה: החומר הזה הינו רעיל לדגים. אין לשפוך נוזלים המכילים את החומר הזה לתוך אגמים, זרמים, שפכים, אוקיינוסים או למים אחרים אלא בהתאם להוראות ה-NPDES, (מערכת לאומית לסילוק חומרים מזהמים) ובהודעה מוקדמת לרשות האחראית, בכתב. אין לשפוך נוזלים המכילים את החומר הזה למערכות ביוב בלי הודעה מוקדמת למחלקת הביוב ברשות המקומית. להדרכה יש לפנות למועצת המים או למשרד האזורי של ה-EPA.

סכנות פיזיקליות וכימיות: אין להשתמש או לאחסן את החומר קרוב לחום או לאש גלויה.

הודעה לגבי הטיפול: במקרה של מגע בעיניים או בעור יש לשטוף היטב בהרבה מים במשך 15 דקות לפחות. במקרה של מגע בעיניים יש לקרוא לרופא. לפני שימוש חוזר יש להוריד ולרחוץ בגדים מזוהמים. במקרה של בליעת החומר יש לשתות מיד כמות גדולה של חלבון לא מבושל, של תמיסת ג'לטין ואם זה לא זמין, יש לשתות כמות גדולה של מים. יש להמנע משתיית אלכוהול ולפנות מיד לרופא.

ביוסנטרי 904

חומר חיטוי למדגרות עם השפעה נשארת (יציבה) לחיטוי על ידי ערפול ולבקרת העובש

904 הינו חומר החיטוי היחידי עם תוית EPA רשום ומנוסח במיוחד לשימוש בערפול ולשימוש במדגרות של בעלי כנף. החומר משמיד חידקים, עובש ונגיפים הגורמים למחלות ולהפסדים כלכליים במדגרה. מחטא, מפיג ריחות ומשאיר שכבה נגד חידקים על משטחים מטופלים. מכיל חומר מיוחד לבקרת עובש, tributyltin oxide.

קוטלי החידקים הפעילים הינם תרכובות אמוניום רבעוניות ו- tributyltin oxide. החומר יעיל במים קשים עד לדרגת קשיות של 400 ppm (24 grains ) ב-CaCO3 ובלכלוך קל עד מתון (5% נסיוב).

מתאים לשימוש בשילוב עם Liquid Tray Wash, tray wash compound, EZ-Kleen, BioSentry 453 ועם Liquid Egg Wash 101.

יתרונות

 • תוית EPA רשום עם הוראות מלאות לערפול במדגרה.
 • נותן תמיסות צלולות במים קשים.
 • נוסחה מיוחדת למניעת סתימת הנחירים בגין מים קשים.
 • קוטלי חידקי גרם חיוביים וחידקי גרם שליליים, עובש ונגיפים.
 • בקרת עובש משופר. כוח בקרת עובש כפול.
 • לא נדיף – משאיר שכבה עם השפעה נשארת על משטחים מטופלים.
 • אינו מכיל בושם או חומר למיסוך ריחות להסתרת איזורים בעיתיים.
 • בטוח על כל סוגי משטחים שלא נפגעים ממים.
 • תמיסות לשימוש אינן מלבינים או מכתימים עור או ביגוד.
 • מכיל חומר מעכב קורוסיה, מגביר אלקליניות chelants ו-penetrants.

מינון לשימוש

לחיטוי של משטחים מנוקים: 4 מ"ל לליטר
לערפול חממות ומדגרות: 50 מ"ל לליטר
לערפול ביצים להדגרה: 8 מ"ל לליטר
מערכת בקבוקים, מערכת ערפול בין 4 מ"ל ל-20 מ"ל לליטר
מרכזית Setters ומדגרות: בהתאם לתדירות ולמשך הזמן.

* לפרטים נוספים בקשר לשימוש ניתן לעיין בתוית המוצר ובחוברת "ביוסנטרי" חיטוי מדגרות".

תכונות

צורה פיסיקלית: נוזלי
צבע: צלול, צבע ענבר עד חום
ריח: ניטרלי/נעים, ללא בושם
דרגת PH 8-10
משקל סגולי: 1.015 ב-C °25, Ib/gal, 8.45
צמיגות: cps 38-42 ב-C °25


אריזות משקל מספר מוצר
4X1 גלונים בארגז lbs. 37.0 40501
מיכל של 55 גלונים lbs. 494.8 40555

 


 

 

 

Gabriel Fish גבריאל פיש כימיקלים בע’’מ
משרדים: רח' השילוח 13, קרית מטלון, פתח-תקוה כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 7744, פתח-תקוה 4951774 
טל: 03-9243334 - פקס: 03-9243338 - דואר אלקטרוני: office@gabrielfish.com


© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites